18V Brushless Hammer Drill DV18DBFL2TM
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
11
quantity
Product details
Category
Metabo HPT 18V Brushless Hammer Drill
The Metabo HPT DV18DBFL2TM 18V brushless hammer drill brings power and torque to a whole new level.
The DV18DBFL2TM hammer drill is compatible with all Metabo HPT 18V and 36 V lithium ion slide batteries and the tool itself is warrantied from manufacturing defects for a lifetime!
Features
  • POWERFUL TORQUE: 620 in-lbs of torque to tackle a variety of applications
  • Includes: 36V/18V MultiVolt 5.0Ah battery, compact 3.0Ah battery, #2 Phillips bit, charger and carrying bag
  • CLUTCH SETTINGS: 22 + 2 Clutch settings: versatile to handle various jobs
  • KEYLESS CHUCK: Keyless metal chuck: to ensure a firm grip on the bit and easy bit replacement
  • LIGHTWEIGHT: Only 3.7 lbs with compact 3.0Ah battery to reduce user fatigue
  • LED: Illuminates the work space when use in darker areas
  • BELT HOOK: Included to keep tool close at hand
  • WARRANTY: Lifetime lithium ion tool warranty, 2-year battery warranty, 1-year charger warranty
Specifications
Brand Name - Metabo HPT
Assembled Weight (lbs) - 3.7
Battery Ampere-hour (Ah) - 5
California Proposition 65 Warning Required - Yes
Charger Included - Yes
Chuck Design - Keyless
Chuck Size - 1/2 In
Color - Green
Country of Origin - China
CSA Certified - Yes
Drill Type - Hammer Drill
ETL Listed - No
Handle Type - Pistol
MFG Part # (OEM) - DV18DBFL2TM
Maximum RPM - 1800
Maximum Torque (ft-lbs) - 620
Net Tool Weight (lbs) - 3.7
Number of Batteries Included - 2
Number of Batteries Required - 1
Package Contents - 18V Brushless Hammer Drill